przeczytaj o naszych trasach

„Któż potrafi się oprzeć fascynacji Ameryką?”
“Podróżnik”
www.TheTours.pl

W Europie funkcjonuje niemalże jej ‘mit’. Od wieków ciągną tutaj emigranci z całego świata, a kraj ten zaprasza ich i przyjmuje (wszakże nie bez wielu zastrzeżeń...). AMERYKA !

Statua Wolności - symbol Stanów Zjednoczonych

Dzisiaj, kiedy sytuacja ekonomiczna zmieniła się, z Europy przybywają głównie turyści, ciekawi konfrontacji swojej wizji z hollywoodzkich filmów z rzeczywistością.

Ciekawi kraju, w którym można doświadczyć ‘wszystkiego’: od przemierzania dziewiczych obszarów parków narodowych z niesamowitymi formacjami oraz kolorystyką skał; podziwiania gigantycznych wodospadów Yosemite; wędrówki przez Krainę Indian oraz spacery ulicami Nowego Yorku niczym kamiennymi kanionami z budynkami sięgającymi 300 metrów wysokości; aż po odpoczynek na plażach Florydy.

Ameryka (USA) jest wielkim krajem, nieopisanie ogromnym i pełnym kontrastów, krajem, który wciąż fascynuje...

Ktoś kiedyś powiedział: „prawdziwa Ameryka to Zachód”, a jej kwintesencją jest Kalifornia, tak jak kwintesencją amerykańskiej metropolii jest Los Angeles.

KALIFORNIA

„To nie tylko miejsce, to również stan umysłu”.

Jeden z najsłynniejszych stanów USA, który do dziś przyciąga rzesze nowych ‘osadników’. Położony na zachodzie kraju u wybrzeży Oceanu Spokojnego, gdzie na styku dwóch płyt tektonicznych wyrosły wielomilionowe metropolie takie jak Los Angeles czy San Francisco. Kalifornię kojarzymy zwykle z długimi, pięknymi plażami, ale to nie tylko plaże...

Przez cały stan przebiegają ułożone południkowo pasma górskie przedzielone płaską Doliną Kalifornijską zwaną ‘żołądkiem Ameryki’.

Na południowym wschodzie stanu występują kotliny i obszary pustynne wraz ze słynna Doliną Śmierci, będącą najniżej położonym punktem w USA (86 m p.p.m.).

Zaledwie około 100 kilometrów dalej ciągną się wysokie na 4tys metrów Góry Sierra Nevada, w których rosną ‘największe drzewa świata’ – Sekwoje Gigantum.

Dolina Śmierci, Calico, sekwoja

LOS ANGELES

Największe miasto Kalifornii, które wraz z sąsiednim San Diego tworzy drugi co do wielkości obszar metropolitalny w kraju zamieszkiwany przez blisko 18 mln ludzi.

Miasto jednym krańcem sięga oceanu, drugim zaś opiera się o pokryte śniegiem góry. To mityczna świątynia amerykańskiego snu o szczęściu, bogactwie i sławie. Ktoś, kto znalazł się tu po raz pierwszy, może być w równej mierze oczarowany, co przerażony. Jednak Los Angeles wciąga każdego, niezależnie od jego woli.

Atrakcją miasta są Hollywood, Beverly Hills, Universal Studios, ale również słynne miejscowości nad Pacyfikiem: Long Beach, dzielnice Venice i Santa Monica.

Hollywood

HOLLYWOOD

Najsłynniejsza (dawna) dzielnica Los Angeles to Hollywood – największy na świecie ośrodek przemysłu filmowego. Znajdują się tu wielkie wytwórnie filmowe, m.in: 20th Century Fox, Metro-Goldwyn-Mayer, Paramount Pictures, Werner Bros, Columbia Pictures, Universal Studios. Na wzgórzu nad miastem ustawiono wielkie litery tworzące napis Hollywood. Ten słynny obrazek zna chyba każdy.

Ogromnie popularna jest Aleja Sław – chodnik przy Hollywood Boulevard na którym od 1960 r. wstawiane są płyty z gwiazdami, a w nich nazwiska najsłynniejszych postaci filmu, muzyki, teatru, radia i telewizji.

W pobliżu mieści się kino Kodak Theatre (obecne Dolby Theatre), w którym odbywają się wielkie gale, uroczyste premiery i wręczanie Oscarów.

Hollywood - Aleja Sław i Kodak Theatre

BEVERLY HILLS

Hollywoodzkie gwiazdy i zamożni obywatele Los Angeles mieszkają w rezydencjach w ekskluzywnej dawnej dzielnicy Beverly Hills (dzisiaj niezależne miasto).

Mimo że jest to jedno z najzamożniejszych miejsc na świecie, tutejsze bogactwo nie rzuca się zbytnio w oczy, ale przebija dyskretnie w luksusowych, gustownych sklepach przy Rodeo Drive oraz w nieskazitelnie czystych, zadbanych ulicach.

Pałacowe rezydencje gwiazd wznoszą się powyżej Sunset Boulevard, na zboczach górskich i w zielonych kanionach, starannie ukryte za dobrze strzeżonymi bramami.

Beverly Hills

SAN FRANCISCO

Miasto określane często mianem Paryża Ameryki. Rozgościło się na 48 wzgórzach w północnej części półwyspu, pod którym biegnie uskok tektoniczny św. Andrzeja przez co w San Francisco często występują trzęsienia ziemi. Nazywane również Miastem nad Zatoką lub Miastem Mgły. Właściwą nazwę zawdzięcza swojemu patronowi – św. Franciszkowi z Asyżu.

Miasto liczy 808 tys. mieszkańców, cała aglomeracja San Francisco Bay Area – około 7 mln. Wokół właściwego miasta leży kilka wysp m.in. Alcatraz ze słynnym, nieczynnym już więzieniem. Osią miasta są ulice Market Street i Van Ness. Za historyczne centrum uważa się okolice placu Union Square.

San Francisco - Miasto Mgły, Wyspa Alcatraz

San Francisco - histryczny tramwaj, plac Union Square

PARK NARODOWY YOSEMITE

To drugi najstarszy park narodowy w Stanach Zjednoczonych założony w latach 70-tych XIX w. Każdy, kto przekroczy granice parku i zobaczy liczącą 7 mil, wąską dolinę Yosemite, potężne i jedyne w swoim rodzaju "muzeum" geologicznej przeszłości ziemi, stwierdza, iż zachwyty innych nie były przesadzone.

Dolinę otaczają strome, niemal pionowe i poprzecinane licznymi wodospadami skały o wysokości około 1600 m, których poszarpane szczyty ostro odcinają się na tle nieba. Najwyższy w Dolinie wodospad liczy 739 metrów wysokości.

W dole rozpościerają się łąki obramowane dębami, cedrami i jodłami. Często spotyka się tu jelenie, kojoty, a nawet czarne niedźwiedzie. Ogrom parku pozwala nie zauważać przebywających w nim tłumnie turystów. Dolina Yosemite została utworzona przez lodowce przesuwające się kanionem rzeki Merced. Ogromne masy lodu zdołały zedrzeć wierzchnią warstwę miękkiego granitu, naruszając nieznacznie część twardszą, z której powstały dzisiejsze klify. Topniejący lodowiec utworzył jezioro, które ulegając zamuleniu, utworzyło dno doliny. Na terenie parku w zagajniku Mariposa Grove rosną gigantyczne sekwoje.

Park Narodowy Yosemite

NEVADA

Położony w zachodniej części USA stan słynie przede wszystkim z ‘zagłębia rozrywkowego’ jakie stanowią słynne miasta: Las Vegas, Reno i Virginia City.

To najsłynniejsze na świecie „jaskinie hazardu” z mnóstwem kompleksów hoteli – kasyn. Znaleźć w nich można także inne rozrywki – teatry musicalowe, kabarety, rewie, sklepy, restauracje. Co ciekawe, Nevada była pierwszym stanem, w którym zakazano uprawiania gier hazardowych (1909 r.). Jednak w roku 1931 zakaz ów został zniesiony i niedługo potem zaczęły powstawać kasyna.

LAS VEGAS

Jedna z największych atrakcji turystycznych Stanów Zjednoczonych. Nazywana współczesnym Eldorado lub miastem – kasynem. Najpopularniejsze na świecie miejsce, w którym do woli można oddawać się hazardowi i wszelkim rozrywkom. Las Vegas to miejsce ogromnie dynamiczne i wielce zadziwiające. W ciągu zaledwie stu lat pustkowie przerodziło się w metropolię. Pierwsze kasyno na słynnym bulwarze Las Vegas – Strip’ie powstało na początku lat 40-tych XX w.

Obecnie ekstrawaganckie, wystawne kasyna co roku ściągają kilkadziesiąt milionów spragnionych emocji graczy. Miasto ulega ciągłym przeobrażeniom: na miejscu wspaniałych budowli powstają jeszcze bardziej wymyślne konstrukcje, a wszystko uzależnione jest od aktualnie panującej mody. Kilka lat temu wzdłuż legendarnego Strip’u powstały „egipskie” piramidy i zamki jak z czasów króla Artura. Dziś wznoszą się miniatury całych miast: Nowego Jorku, Paryża, Monte Carlo i Wenecji. Znajdują się w nich wspaniałe hotele. Czternaście z piętnastu największych hoteli świata wybudowano właśnie tutaj. Wśród nich nr 1. jest hotel Venetian-Palazzo posiadający około 7000 pokoi.

Hotele w Las Vegas

ARIZONA

WIELKI KANION KOLORADO

Płynąc przez Płaskowyż Kolorado rzeka tworzy niesłychanie malowniczy przełom – jedyny w swoim rodzaju twór geologiczny. Ten prawdziwy cud natury tworzy wspaniałe, niewyobrażalne formy skalne. Kanion liczy ponad 400 km długości. W najgłębszym miejscu (Granite Gorge – Wąwóz Granitowy) osiąga ponad 1,5 km. Szerokość waha się od ok. 800 m pod punktem widokowym Toroweap na North Rim – Północnej Krawędzi, do 29 km. Gigantyczną „dziurę w ziemi” wypełnia niemal bezkresna przestrzeń o oszałamiających kształtach i kolorach: od jaskrawych po najciemniejsze, od stromych cypli skalnych po strzeliste, niezdobyte wieże z piaskowca. Widoki z krawędzi zmieniają się jak zaczarowane, od świtu do zachodu słońca.

Kanion Kolorado

Na dno kanionu można zejść bądź zjechać na grzbiecie muła. Kanion można też podziwiać podczas lotu helikopterem lub wyprawy tratwą. Co roku przybywa tutaj ponad 3 mln ludzi, a mimo to wyobraźnia człowieka nadal pozostaje wobec niego bezradna. Jego potęgi nie jest w stanie przekazać żadna fotografia – trzeba go zobaczyć. Człowiek czuje się tu po prostu malutki i wprawiony w osłupienie.

Kanion zaczął się tworzyć około 10-15 mln lat temu. Złożony jest ze skał łupkowych, iłołupków, wapieni, piaskowców i intruzji.

Najpiękniejsze fragmenty kanionu chronione są w Parku Narodowym Wielkiego Kanionu – Grand Canyon National Park. Utworzono go w 1919 r. Jest jednym z najstarszych parków narodowych w USA.

Kanion Kolorado

UTAH

PARK NARODOWY BRYCE CANYON

Niewiele jest na ziemi tak dziwnych, a zarazem pięknych i fascynujących miejsc...

Choć miejsce nazywa się kanionem to w zasadzie nim nie jest. Z dwudziestomilowej półki skalnej na wschodniej krawędzi gęsto porośniętego płaskowyżu Paunsaugunt Plateau, z wysokości przeszło 2400 m, oszałamiająco kolorowe warstwy skały (w żółciach, czerwieniach, bielach i płonącym kolorze pomarańczowym) obsunęły się i potoczyły pozostawiając mnóstwo fantazyjnie powykrzywianych miejsc skalnych. Wąwozy mają bajeczne, żywe kolory. Powstały w wyniki erozji miękkiego piaskowca, którą przyspieszały zimowe mrozy i letnie burze. Niektóre ze skał przypominają słonie, żyrafy, aligatory. W kilku doszukać się można podobieństwa Elvisa Presleya. Na szczycie niektórych skał pozostały twardsze warstwy zwane hoodoos, które nie uległy erozji. Thor’s Hammer wygląda najbardziej niepewnie i chwiejnie. Wydaje się niemożliwe, że jeszcze nie runęła.

Kanion zawdzięcza nazwę mormońskiemu osadnikowi Ebenezerowi Bryce’owi, który stracił nadzieję, że można utrzymać się na tej jałowej ziemi.

Park Narodowy Bryce

przeczytaj program pielgrzymki