sanktuaria w Polsce

Górki
Jan Korcz

Przy linii kolejowej Warszawa – Dęblin, obok stacji Ruda Talubska, leży miejscowość Górki. W 1418 roku weszła w skład parafii Garwolin. Głośniej zrobiło się o niej w 1935 roku. Wtedy „wracający z pól mieszkańcy widzieli na skraju lasu postać kobiecą odzianą w jasną szatę, od której promieniowała jasność. Widzeniu temu towarzyszyły dźwięki sygnaturki”.

Jedna z mieszkanek zapisała: „Miałam wtedy 7 lat. Taka Jagusia (...) mówiła o tym, że w Górkach objawiła się jej Matka Boża, że tu wytryśnie źródełko, że powstanie klasztor, że będą tu wycieczki przyjeżdżać”. Chociaż Kościół nie potwierdził objawień, to jednak wszystkie te „proroctwa” spełniły się. Od 1997 roku w Górkach istnieje sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Jest źródełko i klasztor. Na czuwania w pierwsze soboty miesiąca (od maja do października) przyjeżdżają pielgrzymi nie tylko z najbliższych okolic, ale i z Warszawy.

Kapliczka Matki Bożej Szkaplerznej

W 1935 roku w Górkach postawiono małą kapliczkę. Inicjatorem budowy, jak pisze ks. Dariusz Kielar CSMA, był właściciel terenu Stanisław Rodak. Przy pomocy mieszkańców wzniósł maleńką świątynię jako wotum. Po wojnie odprawiano w niej raz na miesiąc Mszę św., a później – w każdą niedzielę w okresie wiosenno-letnim. Opiekun kapliczki Stefan Kowalski podjął inicjatywę jej rozbudowy. Przeprowadzono zbiórkę ofiar i materiałów budowlanych. Ale „władza ludowa” nie wydała zezwolenia na rozbudowę, a jej inicjatorzy zostali ukarani.

Przełomowy był rok 1979, w którym Papież Polak przybywał do ojczyzny. Wówczas wojewoda siedlecki wyraził zgodę na budowę kościoła. Jego projekt wykonał inż. Konrad Iwanczewski. Biskup podlaski Jan Mazur w czerwcu 1981 roku poświęcił kamień węgielny. Dekretem z 15 lipca 1984 roku z parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie wyłączył dwie wioski Górki i Izdebnik, z których utworzył samodzielny rektorat. Nową placówkę powierzono Zgromadzeniu św. Michała Archanioła (CSMA). Jej rektorem został ks. Stanisław Pasionek. Już 22 lipca w Górkach obchodzono pierwszy odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej.

25-lecie parafii

14 X 1984 roku bp J. Mazur z dotychczasowego rektoratu utworzył parafię, dodając do Górek i Izdebnika miejscowości Rębków-Parcele i Rudę Talubską. Proboszczem został dotychczasowy rektor ks. S. Pasionek. To on, wraz z wiernymi – jak podkreśla obecny kustosz ks. Paweł Nowogórski – zaczął tworzyć od podstaw góreckie sanktuarium. Z jego też inicjatywy została sprowadzona figura Matki Bożej Fatimskiej. 4 XI 1984 roku ordynariusz siedlecki poświęcił kościół, dedykując go Matce Bożej Szkaplerznej. 8 IX 1985 asystent generalny zgromadzenia ks. Mieczysław Gładysz poświęcił kamienną grotę Matki Bożej przy źródełku. W 1986 na ścianie głównej prezbiterium ułożono mozaikę przedstawiającą Madonnę Szkaplerzną i św. Michała Archanioła. W 1987 kościół wyposażono w stacje Drogi Krzyżowej oraz ustawiono ołtarz, ambonkę i chrzcielnicę.

Następcą ks. Pasionka, który zmarł w 1990 roku w wieku 47 lat, został ks. Ryszard Żurad. Kontynuował „duchowe budowanie Kościoła lokalnego”. Dzięki jego staraniom w 1992 roku w leśnej scenerii wokół świątyni ustawiono stacje Drogi Krzyżowej. W 1994 bp J. Mazur konsekrował kościół. Z okazji Roku Jubileuszowego 2000 świątynia była kościołem odpustowym.

Czuwania pierwszosobotnie

Następny biskup siedlecki Jan W. Nowak 27 V 1997 roku ogłosił kościół w Górkach sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Nabożeństwa pierwszosobotnie skupiają się wokół Jej figury, którą poświęcił Jan Paweł II na Jasnej Górze w 1987 roku. Inauguracyjnemu nabożeństwu w lipcu przewodniczył ks. kan. Jan Pędzioł, kustosz sanktuarium w Wąwolnicy. W kolejnych miesiącach celebrowali je biskupi z różnych diecezji, wśród nich obecny pasterz siedlecki bp Zbigniew Kiernikowski. Warto dodać, iż w marmurowym klęczniku, przed figurą Matki Bożej, są umieszczone relikwie pastuszków z Fatimy, Hiacynty i Franciszka Marto, beatyfikowanych w 2000 roku.

Coraz większy napływ pielgrzymów niejako wymusił wybudowanie ołtarza polowego. Zainstalowano go w 2002 roku, kiedy to w Górkach obchodzono potrójny jubileusz: 85. rocznicę objawień w Fatimie, 15-lecie nabożeństw pierwszosobotnich oraz 5. rocznicę ustanowienia sanktuarium. Kustoszem był wtedy ks. Kazimierz Radzik (później przełożony generalny).

Głównym patronem księży michalitów jest św. Michał Archanioł. Jego dwumetrową figurę ustawiono w 1981 roku na wzgórzu obok Domu Rekolekcyjnego. Nieco dalej wzniesiono w 2003 maleńką kapliczkę, która jest rekonstrukcją poprzedniczki z 1935. Leśnicy i myśliwi wybudowali Grotę św. Huberta jako wotum za 80 lat istnienia Polskiego Związku Łowieckiego.

Uroczystości odpustowe w Górkach odbywają się: 16 lipca – Matki Bożej Szkaplerznej, 13 maja – Matki Bożej Fatimskiej oraz 29 września – św. Michała Archanioła. Proboszcz i kustosz sanktuarium ks. Paweł Nowogórski CSMA zaprasza parafian i pielgrzymów zarówno na odpusty, jak i na nabożeństwa pierwszosobotnie (godz. 18.00–24.00).

nasze trasy terminy kraje przeczytaj o naszych trasach