trasy

MACEDONIA PÓŁNOCNA
Kraj urodzenia św. Matki Teresy z Kalkuty
8 dni, samolotowo – autokarowa
21.09 – 28.09.2024 / CENA: 1150 EUR + 1980 PLN

ZAPEWNIAMY:
  • przeloty samolotem
  • przejazdy autokarem
  • wyżywienie pełne (3 posiłki dziennie)
  • noclegi w hotelach 3*(pokoje 2-osobowe)
  • opłaty za wstęp do zwiedzanych obiektów oraz przewodników lokalnych
  • opłaty za świadczenia zwyczajowe
  • ubezpieczenie
  • opłatę składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy
  • opiekę duchową księdza/pilota
  • Msze św.

1. DZIEŃ: WARSZAWA – SKOPJE
Przelot na trasie: Warszawa – Skopje (Macedonia Północna).

2 DZIEŃ: SKOPJE – VODNO
Zwiedzanie Skopje – stolicy Macedonii Północnej: cerkiew Świętego Zbawiciela, dom pamięci św. Matki Teresy, spacer po starym tureckim bazarze. Nowoczesne centrum Skopje, rezultat projektu „Skopje 2014” – współczesnej aranżacji nowej części centrum miasta, w którym znajduje się m.in. pomnik i fontanna Aleksandra Wielkiego. Przejazd na wzgórze Vodno, z którego przy dobrej pogodzie można podziwiać piękną panoramę Skopje i Macedonii. Na szczycie wzgórza znajduje się Krzyż Milenijny, wzniesiony w 2022 r.

3 DZIEŃ: TETOVO – KANION MATKA
Tetovo: Kolorowy Meczet, jeden z rzadkich przykładów malowanych meczetów na świecie. Kanion i jezioro Matka – rejs do jaskini Vrelo. Czas wolny w Skopje.

4 DZIEŃ: SKOPJE – KLASZTOR ŚW. JANA BIGORSKIEGO – OCHRYDA
Klasztor św. Jana Bigorskiego. Historia klasztoru związana jest ze słynącą łaskami ikoną św. Jana Chrzciciela. Jednym z jego najważniejszych skarbów jest ikonostas, najpiękniejszy na Bałkanach, wykonany w latach 1830 – 1835.

5 DZIEŃ: OCHRYDA
Spacer po Ochrydzie, najpiękniejszym mieście Macedonii Północnej: plac św. Klemensa z Ochrydy, prawosławna katedra św. Zofii, starożytny teatr z II w. przed Chr., kompleks kościelny na wzgórzu Plaośnik. Wizyta w Muzeum Narodowym.

6 DZIEŃ: ZATOKA KOŚCI – KLASZTOR ŚW. NAUMA
Rejs statkiem do klasztoru św. Nauma. Po drodze tzw. „muzeum na wodzie” w Zatoce Kości, które jest rekonstrukcją prehistorycznej osady. Rezerwat słynnych źródeł rzeki Czarny Drim.

7 DZIEŃ: PARK NARODOWY GALICICA – BITOLA
Przejazd przez park narodowy Galicica. Muzeum etnologiczne w Podmoczani – prywatne muzeum strojów ludowych. Starożytne miasto Heraklea. Spacer po Bitoli.

8 DZIEŃ: BITOLA – STOBI – SKOPJE – WARSZAWA
Zwiedzanie Stobi, gdzie znajdują się ruiny największego antycznego miasta Macedonii (prace wykopaliskowe odsłoniły pozostałości wielu monumentalnych budowli). W godzinach popołudniowych przelot na trasie: Skopje – Warszawa.