SANKTUARIA NA ŚWIECIE

Chorwacja - Sinj
Monika Marcinkiewicz

Niedaleko Splitu znajduje się drugie wyjątkowe miejsce, znane wśród Chorwatów na całym świecie – sanktuarium Matki Bożej Sinjskiej. Corocznie pielgrzymi przybywają tu, aby otrzymać błogosławieństwo i prosić Maryję o wstawiennictwo.

W miejscowości Sinj możemy dziś obejrzeć kościół Franciszkanów i klasztor. W tym miejscu kilka wieków temu znaleźli schronienie franciszkanie uchodzący z Rama w Hercegowinie. W klasztorze jest przechowywany cudowny obraz Najświętszej Maryi Panny z Sinja przywieziony przez zakonników w XVII wieku. W 1715 roku około 700-osobowa grupa mieszkańców Sinja i okolicy wraz z franciszkanami, którzy nieśli obraz Matki Bożej, uciekając przed Turkami, schroniła się w twierdzy położonej nad miastem. 14 sierpnia 10-tysięczna armia turecka ruszyła do ataku. Po trzech godzinach oblężenia, podczas których franciszkanie wraz z wiernymi modlili się przed obrazem, armia niespodziewanie zaczęła się wycofywać. Ostatni żołnierze tureccy opuścili teren 15 sierpnia. Świadkowie tego wydarzenia twierdzili, że żołnierzom ukazała się biała postać kobiety, od której biła światłość. Do dziś wszyscy są zgodni, że to właśnie dzięki pomocy Matki Bożej pokonano Turków. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku w tym dniu organizowany jest sławny turniej rycerski Sinjska alka.

Sanktuarium zostało odnowione w 1721 roku. Dzisiejszy jego wystrój pochodzi z 1771 roku, kiedy to budynek został odbudowany po trzęsieniu ziemi. Główne pielgrzymki przybywają tu na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Wielu pielgrzymów przybywa pieszo, niektórzy nawet boso. Odnotowano wiele świadectw ludzi, którzy twierdzą, że Matka Boża Sinjska pomogła im oraz przyczyniła się do cudownych uzdrowień.

Największe sanktuarium maryjne w Chorwacji, w 1971 roku ogłoszone narodowym, znajduje się w północnej części Chorwacji, w miejscowości Marija Bistrica oddalonej 40 km od Zagrzebia. Tradycja pielgrzymowania do Matki Bożej twa tu już ponad 300 lat. Rocznie to miejsce odwiedza od 500–800 tysięcy pielgrzymów.

nasze trasy terminy kraje przeczytaj o naszych trasach