sanktuaria na świecie

 • Meksyk - Guadalupe

  W dniach 9–12 grudnia 1531 roku na wzgórzu Tepeyac usytuowanym nieopodal stolicy Meksyku, miało miejsce jedno z najpiękniejszych spotkań w historii ludzkości. Matka Boża ukazała się Indianinowi Juanowi Diego i za jego pośrednictwem przekazała mieszkańcom tamtych ziem – Indianom i Hiszpanom – dwa niezwykłe dary: objawienie, które uważa się za najpiękniejsze pod względem treści, i wizerunek, który jest jedynym w historii autoportretem Maryi.

  więcej..

 • Przy niskim pułapie chmur brzemiennych deszczem, gdy ani księżyc, ani gwiazdy nie mogą wydać swojego blasku, noce w tropikach bywają smolisto czarne. W taką nieprzeniknioną noc dotarłem do Izamal na Jukatanie w Meksyku, do miasta wielkości naszego Łowicza, położonego w sąsiedztwie Meridy. Mimo późnych godzin ulice aż kipiały życiem, całe rozświetlone, główny plac ludny i rozbawiony, bo tylko po zachodzie słońca można w tym klimacie zażywać ulgi od spiekoty i duszności dnia.

  więcej..

 • Niemcy – Szensztat

  Pierwsza diecezja chrześcijańska w Niemczech powstała w 314 roku. Jej stolicą był Trewir. Legenda giosi, że dotarty tam legiony rzymskie, których żołnierze zostali ochrzczeni przez biskupa Jerozolimy. Ci pierwsi apostołowie wiary na ziemiach niemieckich ponieśli śmierć męczeńską, ponieważ sprzeciwiali się składaniu czci pogańskim bożkom.

  więcej..

 • Palestyna - Betlejem

  Miasto narodzin Jezusa leży osiem kilometrów na południe od Jerozolimy. Inaczej niż Nazaret, zostało odnotowane w Księgach Starego Testamentu, i to z nie byle jakiej okazji.

  więcej..

 • Portugalia - Azory

  Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami (...). A potem Bóg rzekł: „Niechaj zbiorą się wody spod nieba w jedno miejsce i niech się ukaże powierzchnia sucha!” A gdy tak się stało, Bóg nazwał tę suchą powierzchnię ziemią, a zbiorowisko wód nazwał morzem.

  więcej..

 • Portugalia - Fatima

  Ścieżka, a właściwie chodnik z lastrykowych płyt – wąski, ale za to bardzo długi – przecina plac przed bazyliką i ciągnie się aż do Kaplicy Objawień. Posuwają się po nim na kolanach pielgrzymi, przebierając w palcach ziarenka różańca. Są wśród nich ludzie starsi i całkiem młodzi, prawie dzieci. Ktoś zatrzymał się zmęczony i przysiadł na piętach, ktoś podparł się rękami, kogoś innego podtrzymują pomocne ramiona.

  więcej..

 • Portugalia - Santarem

  Santarem leży na północ od Lizbony, mniej więcej w polowie drogi między stolicą Portugalii a Sanktuarium Fatimskim. Te dwa szczególne miejsca uświęcone Boską obecnością Matki (Fatima) i Syna (Santarem) łączy w szczególny sposób postać św. Ireny. Zginęła śmiercią męczeńską w VII wieku w miejscowości Tomar, a jej ciało odnaleziono w cudowny sposób w wodach rzeki Tag w okolicach Santarem.

  więcej..

 • Rosjanie nawet w latach całkowitego podporządkowania ich Cerkwi władzy sowieckiej i likwidacji wszelkich zewnętrznych przejawów religijności, zwykli byli powtarzać sobie i obcym, że pątnicze szlaki do ich największego sanktuarium - Ławry Troicko-Siergijewskiej pod Moskwą - nigdy nie zarosły trawą.

  więcej..

 • Rwanda - Kibeho

  W krajach sąsiednich są diamenty – powiadają Rwandyjczycy. My też mamy diament. Największy. Jest nim Kibeho. Najbardziej misteryjne objawienie. Zadziwia oglądane z każdej strony. Weźmy ten diament do ręki i przyjrzyjmy się mu bliżej.

  więcej..

 • Stany Zjednoczone - Doylestown

  Pensylwania. Nazwa ta kojarzyła mi się niegdyś z romantyczną przedwojenną piosenką, której refren wspominał o bzach kwitnących w tej uroczej krainie. Rzeczywistość jednak niezupełnie odpowiada temu, co opiewało sentymentalne tango sprzed lat.

  więcej..

 • Stany Zjednoczone – Nowy Jork

  Nowojorska Piąta Aleja ze słynnym czterystumetrowym Empire State Building. Skrzyżowanie z ulicami: Czterdziestą Piątą, Pięćdziesiątą... Serce Manhattanu bijące tętnem odmierzanym przez migotliwe reklamy zachęcające do odwiedzenia teatrów muzycznych Broadwayu oraz zakupu rzekomo niezbędnych do życia artykułów konsumpcyjnych. Szerokimi arteriami płynie bezkresna rzeka samochodów.

  więcej..

 • Turcja - Meryemana

  Pierwsza wzmianka o przedziwnej kaplicy/ czworoboku murów bez dachu stojących na szczycie góry w pobliżu Efezu, znajduje się w pismach Grzegorza z tours (518-594)* zagadka ta długo czekała na wyjaśnienie.

  więcej..

sanktuaria w Polsce