sanktuaria na świecie

 • Ukraina - Berdyczów

  Wizerunek Berdyczowskiej Madonny słynie jako cudowny od niepamiętnych czasów. Na początku otaczała go wielką czcią w zamkowej kaplicy rodzina Tyszkiewiczów, której był własnością. Janusz Tyszkiewicz, wojewoda i generał ziem kijowskich, ufundował w 1628 roku klasztor karmelitom bosym jako wotum za uwolnienie z niewoli tatarskiej, a 22 lipca 1642 roku przekazał obraz do nowo wybudowanego kościoła. Umieszczony w głównym ołtarzu, zasłynął licznymi łaskami.

  więcej..

 • Czym dla Polaków jest Jasna Góra, a dla Francuzów Lourdes, tym dla Rusinów i Ukraińców wyznania prawosławnego Kijewsko-Pieczerska Ławra - wspaniały zespół klasztorny usytuowany na wysokim brzegu Dniepru, skąd rozciąga się przepiękny widok na zakole rzeki i lewobrzeżny Kijów.

  więcej..

 • Wenezuela - Betania

  Finca Betania. Dla jednych to miejsce nieznane, a nazwa zupełnie obca. Dla innych, coraz liczniejszych – a są to już miliony – jest to miejsce nadziei, zbawienia, zwiastun i gwarant nowej, lepszej epoki. Bo u jego źródeł jest niebo. Sama Matka Najświętsza wybrała ten zakątek na „Świętą Ziemię, która stanie się Nową Arką Ocalenia”.

  więcej..

 • Wenezuela - Coromoto

  Guanare – nieprzypadkowo Papież Jan Paweł II wybrał to miejsce, by zawierzyć naród wenezuelski jego Patronce. To tutaj jeszcze w XVI wieku lasy zamieszkiwali najbardziej zbuntowani i opierający się ewangelizacji Indianie.

  więcej..

 • Wietnam - La Vang

  Miejscowość La Vang oddalona około 60 km na północ od Hue, dawnej cesarskiej stolicy Wietnamu, to najważniejsze sanktuarium maryjne katolików wietnamskich. Początki katolicyzmu na terenie dzisiejszego Wietnamu sięgają pierwszej połowy XVI wieku, kiedy przybyli tu pierwsi chrześcijanie z Europy. Najpierw byli to kupcy, wkrótce potem pojawili się misjonarze, przede wszystkim jezuici.

  więcej..

 • Wietnam - Path Diem

  W północnym Wietnamie znajduje się inne, mniej znane, ale wyjątkowo piękne sanktuarium w Path Diem. Jego powstanie nie ma związku z żadnymi objawieniami. Wietnamski ksiądz Tran Luc w II połowie XIX wieku zapragnął zbudować imponującą świątynię dla miejscowych katolików, których w tej okolicy było bardzo wielu.

  więcej..

 • Włochy - Bolsena

  Rozpowszechnienie się tez Berengariusza i jego uczniów, negujących prawdę o obecności Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie pod postaciami chleba i wina, obudziło pilną potrzebę pogłębienia nauki o Eucharystii. W 1263 r. wyruszył Piotr z Pragi - kapłan czeski lub niemiecki - w pieszą pielgrzymkę do grobu świętych Apostołów Piotra i Pawła, aby prosić o przezwyciężenie trudności w wierze i dar głębokiej miłości tej tajemnicy.

  więcej..

 • Na niewielkim wzgórzu, w odległości zaledwie kilkunastu kilometrów od Rzymu, w pobliżu miejscowości Castel di Leva wznosi się najbardziej chyba znane obecnie w całym regionie Lacjum sanktuarium maryjne, poświęcone Matce Bożej Miłości. Kiedyś, w odległej przeszłości, znajdował się tu średniowieczny zamek wybudowany pod koniec XIII wieku przez rodzinę Savelli.

  więcej..

 • Włochy - Ferrara

  Późniejsza Ferrara przed 1000 rokiem była jeszcze castrum, czyli „obozem wojskowym", ale na przełomie pierwszego i drugiego tysiąclecia zaczęło powstawać miasto o dwóch dzielnicach: przy brodzie Padu (wł. quado, stąd uproszczenie vado) i powyżej brodu.

  więcej..

 • Włochy - Loreto

  Na początku grudnia, kiedy w Polsce bywa już śnieżnie i mroźnie, we Włoszech temperatury są często dodatnie, a gdy świeci słońce, można spacerować po ulicach w garniturze. W taki właśnie piękny dzień znaleźliśmy się na dziedzińcu przed Bazyliką Świętego Domku w Loreto.

  więcej..

 • Włochy - Manoppello

  Manoppello koło Pescary jest zapadłym miasteczkiem we włoskiej Abruzji, 170 km na wschód od Rzymu. Położone wśród lasów u stóp góry Majella, liczy zaledwie około 6000 mieszkańców. Skarbem należącego do ojców kapucynów sanktuarium w Manoppello jest cienkie jak mgiełka, przezroczyste płótno o wymiarach 17 na 24 centymetry, umieszczone w dużej monstrancji, na którym można zauważyć bardzo wyraźny wizerunek odpowiadający wszystkim klasycznym obrazom Chrystusa.

  więcej..

 • Włochy - Mentorella

  W pradawnej tradycji ludowej u zarania sanktuarium pojawiają się trzy wielkie postacie: św. Eustachy, męczennik, cesarz Konstantyn i św. Benedykt. Za panowania cesarza Trajana poganin Placyd, właściciel majątków ziemskich położonych w dolinach okalających góry Prenestyńskie, miał zwyczaj połować w lasach, które jeszcze do poprzedniego wieku porastały tutejsze wzgórza.

  więcej..

sanktuaria w Polsce