sanktuaria w Polsce

  • Gietrzwałd

    W połowie drogi łączącej Olsztyn z Ostródą (archidiecezja warmińska), w pięknej okolicy, leży stara osada Gietrzwałd. W 1352 roku kapituła warmińska nadała jej dekret lokacyjny. Wtedy też erygowano tu parafię, liczącą osiem wiosek. W XV wieku w miejsce drewnianego kościółka wybudowano murowany, którego konsekracji pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, dokonał w 1500 roku bp Jan Wilde.

    więcej..

  • Gorolce takiej jak ja Śląsk kojarzy się najpierw z kopalnianymi hałdami, snującym się dymem i szarością. Rzeczywistość rozbija ten schemat, gdy tylko w drodze do gliwickich ojców jezuitów, na czwartym przystanku od stacji kolejowej, wysiadam z autobusu zmierzającego ku Łabędom.

    więcej..

  • Góra Chełmska

    Piękna okolica z lasem w tle wyznacza mi drogę na Górę Chełmską. Na to święte miejsce prowadzą trzy szlaki pielgrzymie. Jest to jedna z trzech świętych gór Pomorza. Administracyjnie znajduje się na terenie Koszalina, ale tak naprawdę leży okoto półtora kilometra od obrzeży miasta w kierunku Słupska. Ma wysokość 137 m n.p.m. Każdy pielgrzym przybywający w to miejsce odczuwa wyjątkową atmosferę okolicy.

    więcej..

  • Góra św. Anny

    Przypuszcza się, że pierwszy kościół na Górze św. Anny został zbudowany w latach 1480-1485. Fundatorami byli Mikołaj i Krzysztof Strzała, właściciele gruntów w Porębie, Leśnicy i Żyrowej. Pierwsza urzędowa wzmianka o istnieniu kościoła na Górze Chełmskiej pochodzi z 25 czerwca 1516 roku i znajduje się w piśmie biskupa wrocławskiego Jana V Turzo.

    więcej..

  • Górki

    Przy linii kolejowej Warszawa – Dęblin, obok stacji Ruda Talubska, leży miejscowość Górki. W 1418 roku weszła w skład parafii Garwolin. Głośniej zrobiło się o niej w 1935 roku. Wtedy „wracający z pól mieszkańcy widzieli na skraju lasu postać kobiecą odzianą w jasną szatę, od której promieniowała jasność. Widzeniu temu towarzyszyły dźwięki sygnaturki”.

    więcej..

  • Głogowiec

    Siedem kilometrów na północ od Kutna, przy trakcie prowadzącym do Lubienia na Kujawach, wznosi się oryginalny kościół gotycko-renesansowy. Zaglądają tu nawet Amerykanie, ale... przez pomyłkę, szukając rodzinnej miejscowości bł. siostry Faustyny. Jednak i ten Głogowiec ma się czym „pochwalić". W ołtarzu głównym znajduje się bowiem łaskami słynący wizerunek Bogurodzicy, będący pierwszą kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

    więcej..

  • Głotowo

    Około czterech kilometrów na zachód od Dobrego Miasta, na Warmii w województwie olsztyńskim, leży mała wieś Głotowo (spotyka się też nazwę Glotowo). Miejscowość ta wzmiankowana jest już w 1290 r. Słynie ona z sanktuarium Najświętszego Sakramentu oraz Kalwarii Warmińskiej.

    więcej..

  • Hodyszewo

    Takiej peregrynacji dawno nie było na ziemiach polskich. Oto w dniu 29 maja br. z dworca PKP Warszawa- Wschodnia jechała w stronę Białegostoku - do Szepietowa - niezwykła Pasażerka. Była nią Matka Boża Hodyszewska. Jechała specjalnym wagonem „salonką". Honorową wartę trzymali przy Niej strażacy w strojach galowych. Podróż ta była niejako powtórzeniem i przypomnieniem podobnej podróży sprzed 70. laty.

    więcej..

  • Hrubieszów

    Znaczenie hrubieszowskiego sanktuarium jest o wiele większe, niżby to sugerowało zaledwie kilkuletnie jego funkcjonowanie w tym mieście na wschodzie Polski. Sprawowany tu kult Matki Bożej Sokalskiej jest niezwykłym połączeniem wiary i tradycji, pomostem między dawnymi laty ziem Rzeczypospolitej a współczesnością.

    więcej..

  • Jabłonowo Pomorskie

    Bp Andrzej Suski, ordynariusz diecezji toruńskiej, ustanowił w Jabłonowie Pomorskim sanktuarium diecezjalne bł. Marii Karłowskiej (1865–1935), założycielki Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Siostrom pasterkom zaś powierzył opiekę nad sanktuarium i zalecił „rozbudzanie u wiernych kultu Najświętszego Serca Jezusowego w duchu pobożności Błogosławionej”.

    więcej..

  • Jarosław

    Jedno z najstarszych miast polskich leży nad Sanem, 32 km na północny zachód od Przemyśla. Przy drodze krakowskiej znajduje się barokowy zespól kościelno- -klasztorny. Świątynia pw. Matki Bożej Bolesnej popularnie jest zwana Panną Marią. Jej początki sięgają XIV wieku.

    więcej..

  • Jodłowa

    Jodłowa to wieś położona w malowniczej dolinie rzeki Jodłówki, we wschodniej części Pogórza Ciężkowickiego, około 30 km na południowy wschód od Tarnowa. Podanie głosi, że założycielem osady był książę Bolesław Wstydliwy, który miał wysłać tu sześciu kmieci w celu osiedlenia się nad rzeką Jodłówką. Za panowania króla Kazimierza Wielkiego Jodłowa otrzymała prawa miejskie (utraciła je w 1933 roku) oraz prawo odbywania targów.

    więcej..

sanktuaria na świecie