sanktuaria w Polsce

  • Przeworsk

    Przeworsk jest niewielkim miastem w województwie podkarpackim, przy międzynarodowej drodze Medyka - Zgorzelec, 35 km na wschód od Rzeszowa. Miejscowość słynie z sanktuarium Bożego Grobu. W miejscowym kościele parafialnym pw. Ducha Świętego, należącym niegdyś do znamienitego zakonu bożogrobców, znajduje się bowiem unikatowa w skali kraju kaplica Bożego Grobu.

    więcej..

  • W swoich sanktuariach jest przede wszystkim Królową i Panią, ale także Opiekunką Rodzin, Szafarką Łask, Płaczącą, Miłościwą... W Pszowie jest uśmiechnięta. Ten uśmiech Madonny bardzo był potrzebny ziemi śląskiej i jej mieszkańcom. Do nich bowiem także odnosiły się twarde słowa Bismarcka o Polakach w zaborze pruskim: „Osobiście współczuję ich losowi, ale jeśli chcemy tu zostać, musimy ich wytępić”.

    więcej..

  • Radecznica

    Na tzw. Łysej Górze, w miejscu gdzie stoi dzisiejszy klasztor, według tradycji miał się ukazać tkaczowi Szymonowi z Radecznicy św. Antoni Padewski. Wobec rozwoju kultu sprowadzono tu w 1667 roku bernardynów. Wznoszenie klasztoru wspierała księżna Gryzelda Wiśniowiecka i jej syn Michał, później król.

    więcej..

  • Radomyśl nad Sanem

    Krótką historię sanktuarium Matki Bożej Bolesnej na tzw. Zjawieniu w Radomyślu nas Sanem (od 1992 roku diecezja sandomierska), można przeczytać m.in. w miesięczniku Niepokalana (nr 3/1996), a także w folderze wydanym po koronacji obrazu. Autorem opracowań jest kustosz sanktuarium ks. kanonik Józef Turoń. Dowiadujemy się z nich, że dzieje Radomyśla związane są z kultem maryjnym i sięgają pierwszej połowy XV wieku.

    więcej..

  • Resko

    Na rzeką Regą, w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, leży małe miasteczko o nazwie Resko. To słowiańskie osiedle uzyskało prawa miejskie w 1288 roku. Już w XIV wieku zbudowano tu gotycki kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W ciągu wieków parokrotnie był przebudowywany. W 1881 roku otrzymał potężną wieżę o wysokości 67 m.

    więcej..

  • Rokitno

    Miejscowość Rokitno pochodzi z XII lub XIII wieku. W czternastym stuleciu włączona została na pewien czas do Brandenburgii. Przynależność do Niemiec powtórzyła się w okresie od 1792 do 1945 roku. Najstarsze dokumenty parafialne datowane są rokiem 1333, w którym biskup poznański Jan Doliwa postawił drewniany kościół pod wezwaniem św. Marcina. W 1378 roku miejscowość przeszła w posiadanie zakonu cystersów.

    więcej..

  • Ropczyce

    Na skraju miasta Ropczyce - przy ulicyNajświętszej Maryi Panny - stoi niewielki kościół pod wezwaniem Imienia Maryi. Został zbudowany wiatach 1721-1728 na miejscu drewnianego, ufundowanego przez hr. Józefa Potockiego. Tuż przy barokowej świątyni otoczonej wiekowymi lipami płynie rzeka Wielopolka.

    więcej..

  • Różanystok

    Sanktuarium maryjne w Różanymstoku na Podlasiu (archidiecezja białostocka) jest wpisane w historię naszej ojczyzny. Scharakteryzował to w swoim liście Ojciec Święty Jan Paweł II z okazji koronacji obrazu Matki Bożej: „Jakże nie myśleć ze wzruszeniem o tym, że historia tego sanktuarium odbija poniekąd historię całej naszej Ojczyzny.

    więcej..

  • Rywałd

    „Bogurodzica Dziewica, Bogiem sławiena, Maryja...". Od ołtarza sprzed sanktuarium Matki Bożej w Rywaldzie Królewskim niesie wiatr pieśń - hen po ścierniskach i łąkach, aż pod progi domostw tutejszych rolników. Oni dziś jako pierwsi - wydreptanymi dróżkami wijącymi się przez morenowe pagórki - przyszli do stóp swojej Matki, zwanej także Matką Cyganów, na doroczny odpust i Jubileusz 25- lecia nałożenia koron Rywałdzkiej Madonnie przez Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Polski.

    więcej..

  • Rzeszów

    Stolica województwa podkarpackiego, mimo że nie występuje na liście najbardziej znanych atrakcji turystycznych kraju, odznacza się znakomitym stanem zabytków. Wiele budynków niedawno odnowionej starówki pamięta czasy największego w dziejach miasta okresu świetności na przełomie XVI i XVII wieku.

    więcej..

  • Secymin

    Napastnicy byli bezwzględni. Nocą z 10 na 11 lipca 1992 roku obezwładnili księdza proboszcza za pomocą taśmy klejącej i powrozów. Nie miał w domu pieniędzy, więc wtargnęli do kościoła. Nie dostali się do tabernakulum, bo połamali w pośpiechu klucze, ale włamali się do kasy pancernej. Nie zrabowali ukrytej tam dziewiętnastowiecznej monstrancji, ale z kielichów mszalnych odarli srebrną dekorację. Sprofanowali świątynię...

    więcej..

  • Sejny

    Na samym krańcu Polski, na pograniczu Polski i Litwy, wśród przepięknych krajobrazów, jezior i lasów, leży niewielkie miasteczko z bogatymi dziejami – Sejny. Miasteczko urzeka klimatem, czasem zdaje się, jakby życie się tu zatrzymało, dla wielu pewnie niemal egzotyczne… Dlaczego dziś o Sejnach?

    więcej..

sanktuaria na świecie