sanktuaria w Polsce

 • Sianowo

  Miejscowość ta jest położona w pięknej krainie wzgórz i jezior zwanej Szwajcarią Kaszubską, nad rzeką Łebą. Dojechać do niej można z Kartuz, udając się 12 km na północny zachód w kierunku Mirachowa. Natomiast najbliższy przystanek PKP znajduje się w Prokowie oddalonym od Sianowa o 9 km.

  więcej..

 • Do Sidziny, wsi położonej w Beskidzie Żywieckim, pomiędzy wzniesieniami Pasma Policy i Pasma Orawsko-Podhalańskiego, od wieków wiodły pątnicze ścieżki. Wędrowali tutaj mieszkańcy sadyb zagubionych w babiogórskiej puszczy, gazdowie z osad położonych w dolinie Skawy i mieszkańcy sąsiedniej Orawy, chociaż przez stulecia dzieliła ich od Sidziny granica państwowa.

  więcej..

 • Skępe

  Skępe położone w polodowcowym kraj-obrazie Pojezierza Dobrzyńskiego jest otoczone czterema jeziorami. Taka lokalizacja daje wrażenie, że miejscowość leży na kępie pośród wód. Stąd nazwę miejscowości wywodzi poeta Gustaw Zieliński. Inna etymologia wiąże ją z ubogimi plonami, jakie rodzą piaszczyste gleby tego regionu.

  więcej..

 • Skrzatusz

  W tym roku diecezja koszalińsko-kołobrzeska będzie obchodzić 25-lecie istnienia. Po piętnastu latach jej funkcjonowania biskup Ignacy Jeż pisał: Patrzymy wstecz i nadziwić się nie możemy, jak bardzo rozwinęło się życie religijne tej młodej diecezji. Już niejeden raz zestawienie tego rodzaju Wam przedstawialiśmy.

  więcej..

 • Skrzyńsko

  Przy linii kolejowej Radom - Tomaszów - Łódź, w odległości 3 km od Przysuchy, leży miejscowość, która według najstarszych dokumentów nazywała sięMagna Skrzin lubAntiqua Skrzin- Wielkie lub Stare Skrzyńsko. Jej początki sięgają czasów Bolesława Krzywoustego, a więc drugiej ćwierci XII.wieku. Pierwszym dziedzicem tego kasztelańskiego grodu był Piotr Dunin (tzn. pochodzący z Danii).

  więcej..

 • Stara Wieś

  Maryja, Matka Jezusa, była dla Ignacego Loyoli niezwykle ważną Osobą w odkrywaniu Bożego wezwania i zrozumieniu misji, jaką miał pełnić. Już u początku osobistej drogi nawrócenia wizja Niepokalanej Matki z Dzieciątkiem utwierdziła go w postanowieniu zerwania z dotychczasowym grzesznym życiem i poszukiwania woli Boga.

  więcej..

 • Strzelno

  Średniowieczna Bazylika Świętej Trójcy w Strzelnie ma ponad 800 lat. Romańska świątynia z XII wieku była kilkakrotnie przebudowywana, najbardziej w XVIII stuleciu za księdza prepozyta Józefa Łuczyckiego, gdy otrzymała barokową fasadę, dziś pięknie odnowioną, i barokowy wystrój wnętrza.

  więcej..

 • Sulejówek

  Nazwa tej miejscowości, oddalonej o pól godziny drogi koleją na wschód od Warszawy, kojarzy się - zwłaszcza starszemu pokoleniu - z osobą Marszałka Piłsudskiego, który przebywał w Sulejówku w latach 1922-26. W roku 1958 ksiądz Prymas Stefan Wyszyński ustanowił tu filię parafii, należącą do Cechówki (dzisiejszy Sulejówek-Miłosna). Praca duszpasterska była prowadzona przy kaplicy Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych.

  więcej..

 • Święta Lipka

  Ta mała wieś jest położona na pograniczu Warmii i Mazur, w odległości 6 km na wschód od Reszla w stronę Kętrzyna. W pobliżu znajdują się jeziora Dejnowo i Wirowe. Początki kultu maryjnego w tej uroczej okolicy sięgają XIV wieku. Jedno z podań mówi, że na pobliskiej lipie znaleziono piękną figurkę Matki Bożej, wyrzeźbioną przez skazańca więzionego w zamku krzyżackim w Kętrzynie.

  więcej..

 • Święta Woda

  Miejsce nazywane od wieków Świętą Wodą, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, jest usytuowane na wzgórzu koło Wasilkowa, kilka kilometrów od Białegostoku. 16 września podczas uroczystości odpustowych w Jubileuszowym Roku 2000 został postawiony na świętowodzkim Wzgórzu Krzyży, tuż przy sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, największy dotąd, 25-metrowy krzyż, jubileuszowe wotum pielgrzymów i świętowodzkiej parafii.

  więcej..

 • Święty Krzyż

  Na drugim co do wysokości szczycie Gór Świętokrzyskich - Łysej Górze (595 m n.p.m.), zwanej też Łyścem - leży pobenedyktyński klasztor o nazwie Święty Krzyż. Tam mieściło się kiedyś pogańskie centrum kultu religijnego.

  więcej..

 • Świnice Wareckie

  Głogowiec to mała wioska należąca do parafii św. Kazimierza w Świnicach Warckich. Zapewne nikt dziś nie szukałby jej na mapach, gdyby nie fakt, że właśnie z tej miejscowości powołał Bóg apostołkę swojego niezgłębionego miłosierdzia – Siostrę Faustynę.

  więcej..

sanktuaria na świecie