sanktuaria w Polsce

 • Szczecin

  13 czerwca 1917 roku w Fatimie Matka Boża ukazała się z sercem przebitym cierniami – jak wyjaśniła – z powodu strasznych grzechów, jakimi ludzkość obraża Boga. W tym wizerunku jest czczona w Szczecinie na Osiedlu Słonecznym. Figurę z krwawiącym sercem jako pierwszą z figur fatimskich w Polsce koronował Ojciec Święty Jan Paweł II.

  więcej..

 • „Maryjo! Ty jesteś Gwiazdą naszą, otuchą, nadzieją, siłą naszą. Miłosiernaś a przemożna i cóż jest, czego byś nie otrzymała? Do Ciebie uciekać się, to mieć zwycięstwo. Ciebie się trzymać, to nie zbłądzić w najzawilszym labiryncie życia. Ciebie kochać, to zdobyć Syna Twego” (bł. Marcelina Darowska).

  więcej..

 • Tarnów

  W województwie małopolskim, w odległości 86 km na wschód od Krakowa, leży Tarnów. Miejscowość była wzmiankowana jako Tharnow w spisie dóbr benedyktynów tynieckich już w 1105 roku. W 1330 roku otrzymała prawa miejskie. 13 marca 1786 Tarnów został stolicą biskupstwa erygowanego przez Piusa VI. W 1987 roku stolicę diecezji obchodzącej 200-lecie istnienia nawiedził Ojciec Święty Jan Paweł II.

  więcej..

 • Tarnów

  Tarnowski klasztor jest najstarszym – po macierzystym konwencie krakowskim –do dziś istniejącym ośrodkiem bernardyńskim w Polsce. W tym roku zakonnicy w brązowych habitach obchodzą podniosły jubileusz 550-lecia obecności w tym pięknym, renesansowym, galicyjskim mieście.

  więcej..

 • Trzebinia

  Trzebinia położona jest na terenie województwa katowickiego w archidiecezji krakowskiej. Nazwa miasta pochodzi od czasownika „trzebić", czyli „karczować" las. Od zarania naszych dziejów znana jest ze złóż cynku, ołowiu oraz pokładów węgla kamiennego. Do XV w. była własnością królewską, Prawa miejskie uzyskała w 1817 r. od Senatu Wolnego Miasta Krakowa.

  więcej..

 • Trzebnica

  W dniu 16 października Kościół czci św. Jadwigę Śląską. Właśnie tego dnia dwadzieścia lat temu Kolegium Kardynałów wybrało Jana Pawła II - pierwszego w dziejach Papieża z rodu Polaków. A wydarzyło się to, powiem otwarcie co czuję - pisał Ojciec Święty w liście do metropolity wrocławskiego arcybiskupa Henryka Gulbinowicza ...

  więcej..

 • Turza Śląska

  Niewielu pamięta, że pierwsza peregrynacja statuy fatimskiej w diecezjach Polski odbyła się w kilkunastu parafiach Śląska i Opolszczyzny na przełomie 1959 i 1960 roku. Przyniosła wielkie odrodzenie wiary, a jej początek dała właśnie Turza. Słowa te napisał metropolita katowicki abp Damian Zimoń, a zachęcając do pielgrzymowania do turzańskiego sanktuarium, dodał: „Wiem, ile łask można wyprosić w tym miejscu”.

  więcej..

 • Twardogóra

  Tablica z napisem Twardogóra sygnalizuje, że dojeżdżam do celu podróży. Z lasów otaczających z każdej strony miejscowość, do której przybywam, wystają ponad drzewa dwie okazale wieże kościelne. Nietrudno jest więc znaleźć drogę prowadzącą do sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze.

  więcej..

 • Wąbrzeźno

  Ty, która w sobie Boskie życie nosisz
  Niepokalana jak jutrzenki brzask
  Matko Wąbrzeska pozwól się uprosić
  Przed Twym obrazem, który słynie z łask...

  więcej..

 • Wadowice

  Od prawie dziewiętnastu lat Wadowice należą do miast „papieskich". Wiele ich jest w słonecznej Italii, gdyż właśnie z ziemi włoskiej wywodziło się najwięcej następców Św. Piotra. Miejsca urodzin przyszłych papieży zazwyczaj otacza nimb niezwykłości.

  więcej..

 • Wadowice

  Jako wasz rodak, wadowiczanin z urodzenia a zarazem sługa Kościoła powszechnego na stolicy św. Piotra w Rzymie, życzę wam, by w tej nowej waszej świątyni rozbrzmiewały wciąż słowa Piotrowego wyznania: Tyś jest Chrystus, Syn Boga żywego - powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II 14 sierpnia 1991 roku podczas konsekracji kościoła św. Piotra w Wadowicach.

  więcej..

 • Wambierzyce

  U podnóża Gór Stołowych, na zachodnim brzegu Kotliny Kłodzkiej, leży niezwykła miejscowość zwana Wambierzycami. Jej oryginalność polega najpierw na podwójnym charakterze zabudowy. Jedna jej część jest skupiona wokół prostokątnego rynku i ma charakter miejski. Druga natomiast rozciągnięta wzdłuż drogi jest typową wsią podgórską

  więcej..

sanktuaria na świecie